Ve schránce jsem objevila e-mail od mého kamaráda. Je to moudrý muž, který se zajímá o přirozenou stravu. Rozhodla jsem se, že výčet naší e-mailové komunikace zabalím do tohoto článku.
Pozor na p-otraviny!! Jsou jich plné supermarkety.! Pokud se snažím dohlédnout do blízké budoucnosti a vidím člověka, který neřeší to, co konzumuje….. Pak zahlédnu „mutanta“, který se původnímu člověku snad už ani nepodobá……
Takže! Dejme si POZOR na :
MARGARÍNY
(Některé jsou již celkem hodně kvalitní- ztužování rostlinných olejů probíhá jinou cestou. Kvalitní margaríny najdete v obchodech se zdravou výživou- jinde bych je nehledala..)
Margarín = údajná „obrana“ x cholesterolu.. 🙂 Obsahují velké množství omega 6 nenasycených mastných kyselin. Těchto tukových složek je v naší běžné stravě nadbytek! Tato nerovnováha nepřispívá lidskému zdraví. Margaríny obsahují velice škodlivé a karcinogenní trans-mastné kyseliny- proces emulgace… Jsou často syceny barvivy, emulgátory, chemickými aditivy a vitamíny.
LIGHT POTRAVINY
Přirozenější skladba tučnosti je zde nahrazována emugátory a jinými aditivy kuli barvě, chuti, konzistenci a trvanlivosti. = Odtučněný umělý koktejl.
OVOCNÉ DŽUSY
Obvykle s obsahem umělých příchutí. Vyrábějí se z „ovocného“ koncentrátu s velkým množstvím cukru a dalších „dobrot“.
UZENINY A MASNÉ KONZERVY
Je známo, že masného podílu zde není mnoho. Jde o sůl, cukr, tuk, uzenářské soli a různé zbytkové „smetí“. S těmito produkty souvisí i rakovina tlustého střeva, která se v Čechách hojně vyskytuje.
ENERGETICKÉ TYČINKY
Supermarketové tyčinky tohoto charakteru nejsou pro lidi, kteří chtějí být fit! Zkuste si někdy přečíst složení těchto poživatin a budete se divit – cukr, nevhodné tuky, aditiva, něco málo extrudovaných obilovin, půl oříšku. Toť vše.
Lepší tyčinku si připravíte sami doma. – vločky, skořice, datle, lžička konopí, trochu agáve sirupu, lískové či jiné oříšky.
HOTOVÁ MRAŽENÁ JÍDLA
Jsou přesyceny solí! (Studie prokázaly, že jedna porce obsahuje více soli, než je doporučená denní dávka!) jsou to potraviny připravené z potravinářských prášků a směsí. – nic přirozeného zde nenajdete.
SNÍDAŇOVÉ CEREÁLIE
V supermarketech najdete většinu snídaňových cereálií, které nejsou slučitelné se životem.. (po jedněch mi okamžitě naskočila vyrážka- lymfa nezvládala odvod všech nepřátelských aditiv) Obsahují obrovské množství cukru a tuku. Ovocný podíl je zanedbatelný a oříšky jsou podřadné kvality- mnohdy plesnivé. Jsou opět průmyslově zpracované, aby se daly snadno připravit. Není opět lepší si připravit své vlastní cereálie ? – vločky, rozinky, oříšky, semínka, skořice, kakaové boby- zaliji mandlovým mlékem. Mňam 🙂
SLADKÉ PEČIVO
Supermarketové koláčky, koblížky, muffiny s polevou či bez ní…- obsahují mnoho cukru a trans-mastné kyseliny ! Pokud jste závislí na sladkém a rádi byste zrušili tuto závislost. Mám pro vás skvělý typ – ZDE –
LIMONÁDY
Spousta cukru a chemikálií je naprostá norma. Mají velkou spojitost s rakovinou a poškozením ledvin (hlavně u žen) + obezitou + cukrovkou. Light limonády jsou na tom velmi podobně. Marketingový tah- SLAZENO STÉVIÍ- je šálení náročnějšího zákazníka. Stévii zde téměř nenajdete..
SLANÉ KREKRY A CHIPSY
Spousta nezdravých tuků a soli. Velice nebezpečné jsou chemické příchutě! – uzená, slanina, sýr. Ve většině najdete akrylamid. (vzniká při vysokých teplotách) Považuje se za viníka mnohých druhů rakoviny.
Co z toho vyplývá? Vyplývá z toho jeden fakt. – Těmto otravinám se buď zcela vyhnu nebo je zařadím čím méně tím lépe! Jakákoli pravidelnost v konzumaci těchto otravin není v souladu s vaším zdravotním potenciálem. Přísloví : “ Tisíckrát nic, umořilo osla.“ je zde velice výstižné.
PŘIROZENOST A KVALITA „šťastného jídla“, je nad kvantitu a dokonalý průmyslový design otravin.
Máte problém se zbavit nezdravého sladkého mlsání? Chtěli byste prožívat svobodu a potěšení ze svých sladkostí? – zde je můj typ : Jak se zbavit závislosti na sladkém
Má práce, kterou neustále rozvíjím (na cestě jsou e-booky Očisty těla , Proč jíst superpotraviny…)
+ 3 důvody, proč se v dnešní době zaměřit na tělo a prevenci, která vede ke zdraví (zde najdete rozhovor s MUDr. Erbenem na téma homocystein)