Správně nastavené břicho = správně nastavená mysl. Jaká může existovat souvislost mezi břichem a myslí ??????? Orientální zdravověda vnímala souvislost a popisuje systém střevních smyček jako tzv. druhý mozek!
Pocítili jste někdy únavu či dokonce malátnost po nedělní obědové náloži? Nemohli jste dýchat, bylo zapotřebí si dát „dvacet“ a trochu si „odpočinout“. Vaše „hlava“ byla zkrátka přetížena.
Břicho je také centrum nervové soustavy. Břichem je zde chápán celý zažívací a vyprazdňovací trakt člověka.
Je známé, že mozek a střeva se rozvíjejí jako první lidskému embryu v děloze budoucí matky. Již prenatál je základna pro dobrý nebo špatný začátek tzv.břišního osudu. ! Má své jisté poselství. Těhotné ženy by měly dbát na svou psychickou vyrovnanost a opravdu se starat o svou celkovou emoční pohodu.
Dnešní doba je více než posedlá tzv.krásným plochým fitness břichem, které lze obnažit a vystavit. Je to, jak jinak, pohled z druhého konce- kdy jde o estetiku pevnosti a tvaru. K tomuto břichu se lze dopracovat tvrdou „povrchovou“ prací v posilovnách….- o tom zde psát rozhodně nebudu.
Jde mi o přirozené břicho a o nastínění problému, který se dnes hojně vyskytuje – nefunkční zažívání a nefunkční vyprazdňování. S tímto je spojeno spoustu zdravotních komplikací, které dnešní medicína stále ještě nepřičítá tzv.“nefunkčnímu přetíženému a zanesenému břichu“. ( problémy s tím spojené – např. vyrážky, obezita, překyselení organismu, špatná imunita- nemocnost, zahlenění + chroptivý kašel, podlomená psychika- deprese, zanesení kloubů a jiných tělesných tkání, špatná krvetvorba, rychlé stárnutí…….)
Současná medicína problémy se střevy neřeší pomocí preventivní a trvalé péče, ALE :
Problémy s trávicím a vyprazdňovacím traktem medicína řeší až v samém závěru přerostlého problému – mnohdy pouze chirurgicky. …..
Je více než jasné, že mnohých tzv. pacientů by nebylo třeba! Zůstali by jaksi doma, vědomě a řádně by čistili a aktivovali své zažívací trakty. Myslím si, že cesta péče o svůj zažívací a vyprazdňovací trakt je VĚDOMÁ CESTA OPRAVDOVÉ ZODPOVĚDNOSTI vůči sobě samému, svému tělu a životu.
Byla to opět orientální zdravověda, která mi ukázala cestu, jak správně aktivovat a čistit tento základově-důležitý zažívací a vyprazdňovací okruh. Naučila mě chápat souvislosti mezi tzv. párovými orgány. Co jsou to párové orgány? – pokud jeden tento orgán z páru churaví nebo je znečištěn, zcela zákonitě se toto promítá i do druhého párového orgánu. Pro tlusté střevo jsou párovým orgánem plíce, pro tenké střevo je párovým orgánem srdce, pro žaludek- slinivka ( a slezina). ..
Mít břicho, které mi překáží v pohybu, není zcela v pořádku. Stejně není v pořádku neustále usilovat o břicho -tzv. „lavor dovnitř efekt“, které si mohou od přirozenosti dovolit pouze někteří jedinci..
Řekla bych, že břicho je skvělý displej naší celkové tělesné i psychické kondice. Svůj břišní stav -objem, deformaci či funkčnost máme všichni ve svých rukou. Někdo je od své přirozenosti šťasten a o svém dokonale funkčním břiše se nemusí dovědět, ani starat po celý život. Někdo (já jsem mezi ně také patřila) NENÍ TAK ŠŤASTEN a musí vyvinout úsilí k harmoničtější podobě svého břišního celku a tím i celkovému zdraví.
Bohužel, nikdy neujde mé pozornosti kolem jdoucí-belhající se člověk, který má své břicho zdeformované do míry totální očividné katastrofické podoby. Tomuto člověku už většinou ani nepomůže nadměrná velikost jeho dlouhého trika, aby ukryl své „tajemství“ — břicho plné kalových kamenů. Neubráním se ani myšlence, jak „snadné by bylo tomuto člověku pomoct“……… Naše tělo vždy velmi vítá jakékoli snahy o nastolení zpětně ztracené harmonie a signuje to patřičnými signály.
Jaké jsou prostředky k správně nastavenému a funkčnímu břichu, potažmo bystré, správně nastavené mysli ? 🙂
1. výběr vhodné stravy
2. břišní masáže a speciální cviky, které aktivují trávicí oheň
3. pravidelné mechanické očisty celého zažívacího a vyprazdňovacího traktu
4. přirozený pohyb a dostatek tekutin
5. hluboký dech
6. péče o to, aby byly tzv. „kosti na svém místě“ – k tomu velmi pomáhá Dornova terapeutická metoda
( V druhém díle – Břicho = druhý mozek, popíši některé jednoduché principy očist a aktivací + najdete zde videorozhovor s Dášou Frankovou na téma-Šankhaprakšálana)
PŘIPOJUJI ČÁST ČLÁNKU JAROSLAVA PETRA :
Střevní bakterie a mozek
Vliv střevních bakterií nesahá jen k tukové tkáni. Mikrobi „dosáhnou“ až do mozku. A někdy ne zrovna příjemně. Například autisté mají jinou skladbu střevních bakterií než lidé, kteří touto poruchou netrpí. O tom, že se „špatné“ střevní bakterie skutečně podílejí na projevech autismu, svědčí případy dětských autistů, u kterých projevy duševní poruchy významně ustoupily poté, co onemocněli a léčili se antibiotiky. Kromě původců choroby jim léky vyhubily i významnou část „špatných“ střevních bakterií. Po ukončení léčby se bakteriální osádka střeva autistů vrátila do původního stavu a projevy autismu opět nabraly na intenzitě.
Při záplavách v kanadském Walkertonu v roce 2000 se kontaminovala pitná voda splašky a 2300 obyvatel onemocnělo těžkými střevními infekcemi. U mnoha lidí přešly v chronické potíže, k nimž se v řadě případů přidaly i duševní deprese a úzkostné stavy. Lékaři jsou přesvědčeni, že na tom měla podíl infekcemi drasticky pozměněná střevní mikroflóra.
Vliv střevních bakterií na psychiku naznačují i některé vědecké studie. Například měsíční konzumace nápoje s obsahem vybraných kmenů bakterií Lactobacillus helveticusaBifidobacterium longum měla u dobrovolníků za následek ústup projevů duševních depresí, pocitů zlosti a nepřátelství.
Civilizační vlivy mají na skladbu střevních bakterií razantní dopad. To odhalily výsledky analýz střevních bakterií lidí, kteří dodnes žijí jako lovci a sběrači. Například tanzanští Hadzové nebo Janomamové z Amazonie mají ve střevech zcela jiný „mikrobiální vesmír“. Hostí v útrobách bez nejmenších zdravotních problémů bakterie, které u lidí z rozvinutých zemí známe jen při silných střevních infekcích. Naopak lovci a sběrači zcela postrádají druhy bakterií, které vědci považovali pro lidskou střevní mikroflóru za naprosto nepostradatelné. Tloustnoucí lidstvo má skladbu střevní mikroflóry posunutou ještě dále od normálu a může z toho mít zamotanou hlavu – obrazně i doslova.
Autor je biolog, profesor České zemědělské univerzity, působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby
LN, 9.7.2016 , Jaroslav Petr